W trakcie konferencji "Edukacja Przyszłości" dr Julita Łukomska, zastępczyni dyrektora NIST zwracała uwagę na warunki demograficzne, które powodują, że racjonalne zarządzanie oświatą staje się coraz trudniejsze zwłaszcza w przypadkach gdy w całej gminie w danym roczniku jest tylko kilkoro dzieci.
----
– Szukamy tych warunków strukturalnych i tych cech, które obiektywnie wpływają na wydatki bieżące samorządów na oświatę. Staramy się uwzględniać to, że z wcześniejszych, wieloletnich badań wiadomo, że gminy najczęściej wydawały więcej na oświatę z dwóch powodów: albo teren ich gminy jest słabo zaludniony albo dlatego, że po prostu było je na to stać – informowała podczas konferencji Julita Łukomska, zastępczyni dyrektora Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego.
-----
Sama konferencja "Edukacja Przyszłości" to jedno z najważniejszych wydarzeń w Polsce związanych z oświatą, które gromadzi liderów samorządowych, dyrektorów szkół i przedszkoli, nauczycieli oraz najlepszych ekspertów w tej dziedzinie. Wspólnie rozmawiamy o kluczowych wyzwaniach i możliwościach, jakie stoją przed współczesną edukacją. Dyskusje odbyły się w czterech blokach, których tematyka była skoncentrowana wokół finansowania, zarządzania i nauczania. Po raz pierwszy jednym z tematów przewodnich było zdrowie psychiczne uczniów i nauczycieli oraz rola szkoły w przeciwdziałaniu kryzysom psychicznym.
----
Uczestnicy konferencji mieli okazję wysłuchać inspirujących prelekcji, wziąć udział w warsztatach i uczestniczyć w dyskusjach prowadzonych przez cenionych ekspertów i praktyków.
Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego patronował konferencji. Rozmowa z dr Julitą Łukomską na stronach "Wspólnoty":