NIST - powrót do strony głównej
Strona główna » Aktualności » Przed debatą metropolie i aglomeracje – publikujemy analizy ekspertów

Przed debatą metropolie i aglomeracje – publikujemy analizy ekspertów

A+ A-

Jedna czy wiele ustaw, co z finansami, dobrowolnie czy z mocy ustawy, jaki zakres kompetencji, jakie władze i jakie zadania – między innymi na te pytania dotyczące zarządzania w obszarach funkcjonalnych metropolii i aglomeracji miejskich odpowiedzieli zaproszeni do debaty eksperci. Publikujemy ich analizy przed debatą, która odbędzie się 27 marca we Wrocławiu.

Jest oczywiste, że główne ośrodki miejskie nie kończą się tam gdzie wyznaczono ich granice administracyjne. Powszechnie opisywane zjawisko rozlewania się miast ma różnorodne skutki. W szczególności skutkuje powstaniem zintegrowanych funkcjonalnie obszarów (będących jednolitym rynkiem pracy, ale także obszarem aktywności codziennej mieszkańców) na obszarach podzielonych pod względem polityczno-administracyjnym. Prowadzi to do wielu trudności w wykonywaniu zadań samorządów, w tym organizacji dostarczania usług, ale także prowadzenia spójnej polityki rozwoju przestrzennego i gospodarczego.

Ale problem koordynacji działań na obszarze przekraczającym granice administracyjne miasta nie dotyczy tylko największych aglomeracji (obszarów metropolitalnych). Rozlewanie się miast i wiążące się z tym problemy - np. zjawisko gapowiczów z okolicznych gmin korzystających z subsydiowanych usług w mieście, konieczność koordynacji wykonywania niektórych zadań, takich jak transport publiczny albo planowanie przestrzenne – dotyczy też mniejszych miast.


O tym jak powinniśmy zareagować na te problemy będziemy rozmawiać podczas II Debaty Samorządowej NIST we Wrocławiu.  Już teraz publikujemy analizy naszych ekspertów: dr hab. Marty Lackowskiej z Uniwersytetu Warszawskiego, dr hab. Rafała Matyji z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, dr hab. Łukasza Mikuły z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz dr hab. Jakuba Szlachetko reprezentującego Instytut Metropolitalny. Wstęp profesora Pawła Swianiewicza, dyrektor NIST.

Materiał do pobrania:

 

PDF
kontakt

Ul. Zielona 18
90-601 Łódź
Tel. +48 42 633 10 70
Tel. +48 503 615 663

NIST sekretariat
E-mail: sekretariat@nist.gov.pl

ePUAP adres: /NIST/SkrytkaESP
e-Doręczenia: AE:PL-91025-87686-UBSDF-31

Nip: 727-279-74-30
Regon: 362481973
Mapa

rss

Copyright © 2025 Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego