Jest oczywiste, że główne ośrodki miejskie nie kończą się tam gdzie wyznaczono ich granice administracyjne. Powszechnie opisywane zjawisko rozlewania się miast ma różnorodne skutki. W szczególności skutkuje powstaniem zintegrowanych funkcjonalnie obszarów (będących jednolitym rynkiem pracy, ale także obszarem aktywności codziennej mieszkańców) na obszarach podzielonych pod względem polityczno-administracyjnym. Prowadzi to do wielu trudności w wykonywaniu zadań samorządów, w tym organizacji dostarczania usług, ale także prowadzenia spójnej polityki rozwoju przestrzennego i gospodarczego.
Ale problem koordynacji działań na obszarze przekraczającym granice administracyjne miasta nie dotyczy tylko największych aglomeracji (obszarów metropolitalnych). Rozlewanie się miast i wiążące się z tym problemy - np. zjawisko gapowiczów z okolicznych gmin korzystających z subsydiowanych usług w mieście, konieczność koordynacji wykonywania niektórych zadań, takich jak transport publiczny albo planowanie przestrzenne – dotyczy też mniejszych miast.
O tym jak powinniśmy zareagować na te problemy będziemy rozmawiać podczas II Debaty Samorządowej NIST we Wrocławiu. Już teraz publikujemy analizy naszych ekspertów: dr hab. Marty Lackowskiej z Uniwersytetu Warszawskiego, dr hab. Rafała Matyji z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, dr hab. Łukasza Mikuły z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz dr hab. Jakuba Szlachetko reprezentującego Instytut Metropolitalny. Wstęp profesora Pawła Swianiewicza, dyrektor NIST.
Materiał do pobrania:
Ul. Zielona 18
90-601 Łódź
Tel. +48 42 633 10 70
Tel. +48 503 615 663
NIST sekretariat
E-mail: sekretariat@nist.gov.pl
ePUAP adres: /NIST/SkrytkaESP
e-Doręczenia: AE:PL-91025-87686-UBSDF-31
Nip: 727-279-74-30
Regon: 362481973
Mapa