Komitet Sterujący ds. Demokracji (CDDEM) rozpoczął pracę w maju 2024 r. Komitet kieruje międzyrządowymi pracami Rady Europy w dziedzinie demokracji. Doradza Komitetowi Ministrów, jak wzmocnić demokrację, jej instytucje i procesy. Ma działać na rzecz wzmocnienia odporności państw członkowskich na podważanie wartości demokratycznych, promować zarządzanie demokratyczne i aktywność obywateli.
Oparciem dla działań CDEEM jest „Deklaracja z Reykaviku”, która została przyjęta podczas IV-ego szczytu Rady Europy w maju 2023 roku. Celem szczytu była redefinicja celów działania Rady Europy w obliczu agresji Rosją na Ukrainę i zbrodniczych działań prowadzonych przez wojska rosyjskie w Ukrainie. W tym świetle potwierdzono wspólną odpowiedzialność państw w przeciwstawianiu się tendencjom autokratycznym, narastającym zagrożeniom w stosunku do praw człowieka, demokracji i praworządności. W „Deklaracji z Reykaviku” wyrażono zdecydowane wsparcie dla Ukrainy, a także określono 10 zasad, którymi powinny się kierować państwa demokratyczne.
Podkreślono w Deklaracji m.in. konieczność dbania o odpowiednie mechanizmy podziału władz, a także kontroli i równowagi między różnymi instytucjami państwowymi na wszystkich szczeblach, aby zapobiec nadmiernej koncentracji władzy. Zwrócono uwagę na wagę niezależności, bezstronności i skuteczności sądownictwa, uwypuklono konieczność nieustępliwej walki z korupcją, ale też konieczność zapewnienia prawa do wolności wypowiedzi, w tym wolności akademickiej i artystycznej. Napisano, że wolne, niezależne, pluralistyczne i zróżnicowane media stanowią jeden z fundamentów demokratycznego społeczeństwa. Rolą Komitetu Sterującego CDDEM jest m.in. określenie standardów i mierników określających realizację „Deklaracji z Reykaviku”.
Podczas drugiego spotkania komitet obradował na temat wytycznych dotyczących udziału społeczeństwa obywatelskiego w pracach międzyrządowych Rady Europy, a także przeprowadził wstępną dyskusję na temat określenia parametrów wdrożenia „Deklaracji z Reykaviku”. Spotkał się także z Marinem Mrčelą, przewodniczącym GRECO (Komitetu Państw Przeciwko Korupcji). Porządek obrad Komitetu obejmował również dyskusje z Michaelem O'Flaherty, komisarzem ds. praw człowieka, oraz Mathieu Mori, sekretarzem generalnym Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych (CLARE). CLARE jest ciałem doradczym Rady Europy składającym się z przedstawicieli samorządu terytorialnego.
https://www.coe.int/en/web/steering-committee-on-democracy
Ul. Zielona 18
90-601 Łódź
Tel. +48 42 633 10 70
Tel. +48 503 615 663
NIST sekretariat
E-mail: sekretariat@nist.gov.pl
ePUAP adres: /NIST/SkrytkaESP
e-Doręczenia: AE:PL-91025-87686-UBSDF-31
Nip: 727-279-74-30
Regon: 362481973
Mapa