Nowymi pracownikami Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego są:
Od stycznia 2025 dołączą:
Dr Anna Dąbrowska
Od 2015 roku doktor Nauk o Ziemi, adiunkt na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z zarządzaniem i planowaniem strategicznym w samorządach, partycypacją publiczną, innowacyjnością gmin i regionów oraz współpracą w ramach potrójnej helisy.
Współautorka wielu dokumentów strategicznych i programowych na szczeblu lokalnym i regionalnym, między innymi ekspertka tematyczna ds. Strategii Rozwoju Metropolii Warszawskiej do 2040 roku w Stowarzyszeniu „Metropolia Warszawa”. Z doświadczeniem w realizacji zarówno projektów naukowych, jak i ekspertyz oraz raportów konsultingowych na zlecenie samorządów, ministerstw polskiego rządu oraz organizacji społecznych
Dr Anna Kurniewicz
Badaczka i ekspertka do spraw planowania strategicznego, samorządu terytorialnego i zielonej energetyki. Doktor nauk społecznych w zakresie geografii społeczno-ekonomicznej i gospodarki przestrzennej. Brała udział w realizacji licznych projektów naukowych finansowanych ze środków Narodowego Centrum Nauki oraz Polsko-Niemieckiej Fundacji na rzecz Nauki. Autorka i współautorka artykułów w renomowanych czasopismach branżowych, ekspertyz oraz dokumentów strategicznych dotyczących kształtowania rozwoju lokalnego i regionalnego.
Była zastępczyni dyrektora w Departamencie Analiz Ekonomicznych Ministerstwa Aktywów Państwowych. Współpracowała m.in. z Katedrą Rozwoju i Polityki Lokalnej WGiSR UW, Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej oraz Europejskim Instytutem Wodorowym.
Beniamin Rozczyński
Praktyk i pracownik naukowy łączący wiedzę oraz doświadczenie związane z obsługą prawną jednostek samorządu terytorialnego i przedsiębiorstw komunalnych.
Szkoleniowiec, wykładowca i naukowiec, prelegent na krajowych i zagranicznych konferencjach naukowych oraz autor licznych publikacji naukowych w języku polskim i angielskim opublikowanych na łamach czasopism naukowych: Ruch Prawniczy, Ekonomiczny i Socjologiczny, Przegląd Prawa Publicznego czy Central European Public Administration Review oraz branżowych: Dziennik Gazeta Prawna.
Współpracuje z krajowymi (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Akademia Sztuki Wojennej) i zagranicznymi uczelniami oraz szkołami wyższymi (Uniwersytet Loránda Eötvösa w Budapeszcie, Uniwersytet Masaryka w Brnie i Uniwersytet Komeńskiego w Bratysławie).
Sonia Styrkacz
Psycholożka, badaczka, psychoterapeutka z ponad 10-letnim doświadczeniem w trzecim sektorze, szczególnie w zakresie działalności społecznej na rzecz mniejszości etnicznych oraz działań politycznych związanych z edukacją. Absolwentka studiów doktoranckich przy ISS, UW i szkoły doktorskiej, UŚ, posiada kwalifikacje interwentki kryzysowej i doradcy zawodowego, a obecnie jest w trakcie certyfikacji z psychoterapii poznawczo-behawioralnej na Uniwersytecie SWPS.
Jej doświadczenie badawcze obejmuje współpracę z Instytutem Badań Edukacyjnych oraz prowadzenie badań w obszarach wielokulturowości i migracji, a także współpracę z międzynarodowymi organizacjami, takimi jak OBWE, UNICEF i Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE). Współpracowała również z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach programu wsparcia mniejszości romskiej. Posiada doświadczenie jako wykładowca i badacz dla ośrodków badawczych, takich jak Ośrodek Badań nad Migracjami (OBM) przy Uniwersytecie Warszawskim oraz Research Roma Centre przy Uniwersytecie Śląskim.
Specjalizuje się w badaniach oraz działaniach praktycznych dotyczących kwestii społecznych i edukacyjnych mniejszości narodowych i etnicznych, w tym osób z doświadczeniem migracyjnym.
Andrzej Gniadkowski
Z wykształcenia historyk (Uniwersytet Warszawski). Absolwent studiów podyplomowych z zakresu finansów samorządowych oraz administracji i zarządzania Szkoły Głównej Handlowej. W przeszłości m.in. zastępca redaktora naczelnego Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” i Kierownik Działu Strategii i Współpracy Międzynarodowej w Polskich Portach Lotniczych S.A. a także redaktor książki wydawnictwa Bellona „Racławice 1794”. Publikował m.in. w pismach branżowych takich jak Wiadomości Turystyczne, MICE Poland i ogólnospołecznych jak Res Publica Nowa.
Przygodę z samorządem zaczynał w 2007 roku współtworząc pismo „Forum Samorządowe”. W 2011 roku zaproszony do panelu eksperckiego Forum Debaty Publicznej Prezydenta RP, ekspert ds. samorządu przy wielu raportach, artykułach prasowych, audycjach radiowych telewizyjnych i innych publikacjach m.in. „Bank Dobrych Praktyk Samorządowych” WEI.
Dr hab. Wojciech Grabowski
Doktor habilitowany ekonomii, profesorem Uniwersytetu Łódzkiego. Specjalizuje się w metodach ekonometrycznych wykorzystywanych do analizy danych regionalnych i identyfikacji efektów przestrzennych. Jest autorem licznych publikacji z zakresu różnic regionalnych w innowacyjności oraz wpływu czynników społecznych i kulturowych na ekonomiczny rozwój regionów opublikowanych w takich czasopismach jak m.in. Research Policy, Social Indicators Research, Industry and Innovation, Economic Modelling, Communist and Post-Communist Studies, Journal of Entrepreneurship, Management and Innovation a także kilku książek. Był kierownikiem oraz wykonawcą licznych grantów finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki, Narodowy Bank Polski, Komisję Europejską.
Jan Herbst
Socjolog, doktorant w Instytucie Socjologii UW, badacz aktywności społecznej oraz lokalności w każdym jej wymiarze. Laureat nagrody im. F. Znanieckiego przyznawanej przez Polskie Towarzystwo Socjologiczne. Autor kilku książek i kilkudziesięciu artykułów dotyczących problematyki aktywności obywatelskiej, kapitału społecznego, zróżnicowań regionalnych, bezrobocia. Członek zespołu badań Fundacji “Pracownia Badań i Innowacji Społecznych “Stocznia””, ekspert ds. badań Stowarzyszenia Klon/Jawor. Współzałożyciel i wyznawca misji portalu mojapolis.pl. Członek Rady Programowej kwartalnika “Zarządzanie Publiczne” i Rady Fundacji Pole Dialogu.
Ul. Zielona 18
90-601 Łódź
Tel. +48 42 633 10 70
Tel. +48 503 615 663
NIST sekretariat
E-mail: sekretariat@nist.gov.pl
ePUAP adres: /NIST/SkrytkaESP
Nip: 727-279-74-30
Regon: 362481973
Mapa