NIST - powrót do strony głównej
Z lewej strony ozdobny napis Niepodległa po prawej stronie drukowanymi literami napis: Polska Stulecie Odzyskania Niepodległości
Strona główna » Wydarzenia NIST

Wydarzenia NIST


10 nowych miast na mapie Polski od 1 stycznia 2022 roku

30 grudnia 2021r. przedstawiciele 10 gmin odebrali z rąk premiera Mateusza Morawieckiego oraz wiceministrów: Macieja Wąsika i Pawła Szefernakera akty nadania statusu miasta. Tym samym na mapie naszego kraju od 1 stycznia br. będą 964 miasta.

Podpisanie kontraktu programowego dla województwa łódzkiego

Około 2,29 mld euro na lata 2021-2027 z polityki spójności dla województwa łódzkiego zostanie przeznaczone m.in. na rozwój przedsiębiorczości, infrastruktury, rewitalizacji oraz działań związanych z włączeniem społecznym. Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda oraz marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber podpisali kontrakt programowy.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego organizuje szkolenia on-line na temat ochrony i kształtowania przestrzeni publicznych

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaprasza do udziału w drugiej edycji szkoleń on-line dotyczących ochrony i kształtowania przestrzeni publicznych z uwzględnieniem tzw. uchwał krajobrazowych. Szkolenia odbędą się na początku kwietnia 2022 roku, za pośrednictwem platformy Webex.

Projekt MRiT: gminy zdecydują o długości okresu weryfikacji dochodów ubiegających się o mieszkanie komunalne

Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapowiedziało zmianę przepisów dotyczących weryfikacji dochodu osób ubiegających się o najem mieszkania komunalnego. Na ostatnim posiedzeniu zespołu ds. infrastruktury KWRiST resort poinformował, że zgodnie z planowaną nowelizacją o tym, z jakiego okresu dochody te będą sprawdzane, zadecyduje rada gminy.

Konferencja Inaugurująca III Kongres Demograficzny, 27 stycznia 2022 r., Warszawa

Konferencja Inaugurująca III Kongres Demograficzny, podczas której zaprezentowano wstępne wyniki Spisu Powszechnego, odbyła się dziś w Pałacu Prezydenckim. Wydarzenie organizowane jest pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP.

Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, 26 stycznia 2022r.

Wiceminister Paweł Szefernaker wspólnie z Krzysztofem Iwaniukiem, wójtem gminy Terespol, przewodniczącym Związku Gmin Wiejskich RP, współprzewodniczyli 26 stycznia 2022r. w posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Komisja obradowała w trybie hybrydowym.

Autobusy elektryczne i wodorowe dla polskich miast – program „Zielony Transport Publiczny” w praktyce

Jednym z priorytetów środowiskowej i klimatycznej polityki rządu jest upowszechnianie w Polsce bezemisyjnego transportu publicznego, co ma na celu zmniejszenie zużycia nieekologicznych paliw,a tym samym poprawienie jakości powietrza w całym kraju. Wsparcie finansowe ze środków publicznych Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest kierowane zwłaszcza do miast średnich i małych, które mają mniej możliwości rozwoju społeczno-gospodarczego, a borykają się z takimi wyzwaniami cywilizacyjnymi, jak smog i emisja gazów cieplarnianych, a także ze zjawiskiem wykluczenia transportowego.

Opublikowano rozporządzenie ws. pracy zdalnej w administracji, 21 stycznia 2022r.

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów wprowadzające pracę zdalną w urzędach administracji publicznej i jednostkach wykonujących zadania o charakterze publicznym oraz wprowadzające możliwość wykonywania testów w kierunku SARS-CoV-2 w aptekach.

Ruszył nabór wniosków w programie „Niepodległa”

Ruszył nabór wniosków na 2022 rok w ramach Rządowego Programu Dotacyjnego „Niepodległa” w programie dla samorządowych instytucji kultury i organizacji pozarządowych. Nabór trwa do 14 stycznia 2022.

Do 11 stycznia 2022 r. można składać oferty w ramach rządowego programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej „Senior+” edycja 2022

Do 11 stycznia 2022 r. można składać oferty w ramach rządowego programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej „Senior+” edycja 2022. Samorządy mogą otrzymać wsparcie na utworzenie Dziennych Domów Senior + i Klubów Senior + oraz dofinansowanie funkcjonowania już istniejących ośrodków.

Raport z badania przeprowadzonego przez Narodowy Instytut Wolności nt. "Finansowanie organizacji pozarządowych przez jednostki samorządu terytorialnego w 2020 i 2021"

W raporcie NID przedstawiono zmianę skali finansowania organizacji pozarządowych przez jednostki samorządu terytorialnego w latach 2020 i 2021 w ramach współpracy administracji publicznej z ngo. W załączeniu list Dyrektor NIW oraz raport.

BGK wyjaśnia - wkład własny w Polskim Ładzie wymagany najpóźniej w momencie ogłoszenia przetargu przez JST

Samorząd musi dysponować wkładem własnym najpóźniej w momencie rozpoczęcia przetargu na realizację inwestycji dofinansowanej z Programu Inwestycji Strategicznych – przypomina BGK. Za bankiem publikujemy wyjaśnienia dotyczące wkładu własnego wymaganego od JST w tym programie.

Narodowy Instytut Dziedzictwa opublikował bezpłatny poradnik dla gmin zatytułowany „Zintegrowane zarządzanie dziedzictwem kulturowym w rozwoju lokalnym”.

Poradnik stanowi narzędzie dla gmin (oraz innych liderów lokalnych) ułatwiające ocenę, czy i w jakim zakresie dziedzictwo jest ujmowane w zintegrowanych dokumentach rozwojowych gminy.

Program „Rozwój lokalny” – kolejne umowy podpisane

Rydułtowy, Zabrze, Żywiec to kolejne miasta, które otrzymają po 3,5 mln euro z programu „Rozwój lokalny”. Minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda podpisał umowy o dofinansowanie, które pomogą tym miejscowościom wkroczyć na szybszą ścieżkę rozwoju.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Paweł Szefernaker; fot. PAP/Paweł Supernak

Ruszył nabór wniosków do drugiej edycji Programu Inwestycji Strategicznych. Potrwa do 15 lutego 2022 r.

Nabór wniosków do drugiej edycji Programu Inwestycji Strategicznych będzie trwał do 15 lutego 2022 r. - zapowiedział Wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Każdy samorząd będzie mógł złożyć trzy wnioski o dofinansowanie wynoszące do 5, do 30 oraz do 65 mln zł.

Spotkanie Wigilijne w Polskim Stowarzyszeniu Ludzi Cierpiących na Padaczkę, 21 grudnia 2021 r., Ozorków

Dyrektor Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego dr Iwona Wieczorek 21 grudnia 2021 r. uczestniczyła w spotkaniu wigilijnym, którego organizatorem było Polskie Stowarzyszenie Ludzi Cierpiących na Padaczkę.

Uroczystość wpisania "Tradycji kwiatowych dywanów na procesje Bożego Ciała" na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości" , 17 grudnia 2021 r., Spycimierz

17 grudnia 2021 r. Dyrektor Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego dr Iwona Wieczorek wzięła udział w uroczystości wpisania "Tradycji kwiatowych dywanów na procesje Bożego Ciała" na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości". Wydarzenie odbyło się w kościele parafialnym w Spycimierzu.

Logotyp Biura Programu „Niepodległa”
Logotyp Biura Programu „Niepodległa”

Ruszył nabór wniosków na 2022 rok w ramach Rządowego Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Z dotacji mogą skorzystać m.in. samorządowe instytucje kultury

Biuro Programu „Niepodległa” otwiera nabór wniosków na dofinansowanie wydarzeń w 2022 roku, które nawiązują do setnej rocznicy odzyskania niepodległości i odbudowy polskiej państwowości, w których istotną rolę odgrywa pamięć regionalna związana z różnymi drogami poszczególnych dzielnic kraju prowadzącymi do niepodległości.

Źródło: https://www.gov.pl/web/mswia/posiedzenie-komisji-wspolnej-rzadu-i-samorzadu-terytorialnego18
Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego

Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego

Wiceminister Paweł Szefernaker wspólnie z Krzysztofem Iwaniukiem, wójtem gminy Terespol, przewodniczącym Związku Gmin Wiejskich RP, współprzewodniczyli dzisiejszemu (15 grudnia br.) posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Komisja obradowała w trybie hybrydowym.

Konferencja pn. „Deinstytucjonalizacja placówek opieki całkowitej nad dziećmi i młodzieżą w województwie łódzkim” 13-14.12.2021 r., Łódź

13 grudnia 2021r. dr Iwona Wieczorek, Dyrektor Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego wzięła udział w konferencji pn. „Deinstytucjonalizacja placówek opieki całkowitej nad dziećmi i młodzieżą w województwie łódzkim”. Organizatorem wydarzenia było Regionalne Centrum Polityki Społecznej w Łodzi.

1-20   ...   281-300   301-320   321-340   341-360   361-380   ...   1601-1605  
kontakt
Facebook
Twitter
Youtube
BIP
 
rss

Copyright © 2024 Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego