NIST - powrót do strony głównej
Z lewej strony ozdobny napis Niepodległa po prawej stronie drukowanymi literami napis: Polska Stulecie Odzyskania Niepodległości
Strona główna » Wydarzenia NIST

Wydarzenia NIST


Podpisanie listu intencyjnego dotyczącego projektu pilotażowego pn. "Akademia Liderów Województwa Łódzkiego", 15 kwietnia 2021 r.

15 kwietnia 2021 r. podczas konferencji prasowej Dyrektor Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego Pani dr Iwona Wieczorek oraz Marszałek Województwa Łódzkiego Pan Grzegorz Schreiber podpisali list intencyjny dotyczący projektu pilotażowego pn. „Akademia Liderów Województwa Łódzkiego”.

Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, 12 kwietnia 2021 r.

12 kwietnia odbyło się posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego któremu współprzewodniczyli: Paweł Szefernaker Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Grzegorz Schreiber Marszałek Województwa Łódzkiego. Głównym tematem posiedzenia był projekt Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

Zmiany w ustawie o dowodach osobistych

Podczas poniedziałkowego (12 kwietnia br.) spotkania online z dziennikarzami Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji oraz Marek Zagórski, sekretarz stanu w KRPM przedstawili zmiany w ustawie o dowodach osobistych. Od 2 sierpnia 2021 r. do warstwy graficznej dowodu osobistego powróci podpis posiadacza, natomiast w warstwie elektronicznej zamieszczane będą odciski palców.

Konferencja on-line nt. „Nowoczesne rozwiązania w publicznym transporcie zbiorowym w jst” - 8 kwietnia 2021 r.

Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego zaprasza na konferencję nt. „Nowoczesne rozwiązania w publicznym transporcie zbiorowym w jst”, która odbędzie się 8 kwietnia br. w godz. 10.00 - 14.00.

3 mln zł na rozwój sieci domów dla samotnych matek i kobiet w ciąży

Domy dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży to placówki zapewniające pobyt i wsparcie przede wszystkim matkom, ale także ojcom i innym osobom sprawującym opiekę nad dziećmi, które znalazły się w sytuacji kryzysowej. W tym roku w ramach programu „Za życiem” na rozwój sieci takich domów przeznaczone zostaną 3 mln zł.

Platforma e-szkoleniowa Narodowego Instytutu Dziedzictwa już dostępna!

Narodowy Instytut Dziedzictwa wspiera zdobywanie kompetencji z zarządzania dziedzictwem poprzez bazę wiedzy www.samorząd.nid.pl oraz realizując szkolenia dla społeczności lokalnych od 2016 roku – także we współpracy z NIST. A teraz uruchamia nowe narzędzie – platformę e-szkoleniową dostępną dla wszystkich chętnych: https://szkolenianid.learncom.pl

Bezpłatna wielkoformatowa animacja komputerowa Biura Programu "Niepodległa"

2 maja będziemy obchodzić 100. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego. Z tej okazji Biuro Programu "Niepodległa", w ramach ogólnopolskiej kampanii "Śląsk wspólna sprawa", organizuje multimedialne wydarzenie kulturalno-edukacyjne, które będzie mieć formę wielkoformatowej animacji komputerowej 2D z elementami 3D (tzw. mapping). Animacja opowie o kluczowych dla historii Górnego Śląska i Polski wydarzeniach sprzed 100 lat. Biuro Programu "Niepodległa" udostępni bezpłatnie jednostkom samorządu terytorialnego, samorządowym instytucjom kultury, szkołom i innym podmiotom publicznym wielkoformatową animację komputerową (mapping), która opowie o historii powstań śląskich.

Narodowy Spis Powszechny 2021

1 kwietnia br. rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny 2021. Spisy powszechne to czas, kiedy państwo, zadając obywatelom kilka pytań, stara się zdiagnozować: „ilu nas jest”, „kim jesteśmy” i „jak żyjemy”. Spisy powszechne obejmują całą populację ludności i mieszkań (w przypadku narodowego spisu powszechnego ludności i mieszkań) lub gospodarstw rolnych (w przypadku powszechnego spisu rolnego). Oznacza to, że dane uzyskiwane w wyniku spisu powszechnego pochodzą od wszystkich obywateli. Co istotne, w przypadku wielu cech demograficzno-społecznych, jak np. wyznanie, narodowość czy stopień niepełnosprawności, spisy powszechne są dla państwa jedynym źródłem danych.

Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu, 31 marca 2021 r.

31 marca 2021 odbyło się posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, które współprowadzili ze strony rządowej Paweł Szefernaker Sekretarz Stanu w MSWiA, a ze strony samorządowej Piotr Całbecki Marszałek Województwa Kujawsko – Pomorskiego. Spotkania komisji z uwagi na stan pandemii odbywają się w trybie wideokonferencji. Posiedzenie rozpoczęło się od omówienia współpracy rządu i samorządu w sprawie walki z Covid-19. Przedstawiciele samorządów podziękowali za dotychczasową aktywność w tym obszarze Wiceministrowi Pawłowi Szefernakerowi i Ministrowi Michałowi Dworczykowi oraz przekazali uwagi.

Samorząd PRO FAMILIA 2021

Minister Rodziny i Polityki Społecznej ogłasza konkurs Samorząd PRO FAMILIA 2021. Służy on docenianiu prorodzinnych działań prowadzonych przez władze lokalne i ma inspirować do podejmowania oddolnych inicjatyw na rzecz rodziny.

Przyjęto przepisy wydłużające samorządom czas na uchwalenie budżetu

Sejm przyjął poprawki Senatu, przygotowane wspólnie przez MSWiA i stronę samorządową, wprowadzające wydłużenie terminu uchwalenia budżetu samorządów w 2021 roku do 31 marca 2021 r. oraz dające możliwość wstrzymywania biegu terminów administracyjnych - podkreślił Paweł Szefernaker - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Ogólnopolski Zjazd Delegatów organizacji działających na rzecz osób chorych na padaczkę, 26 marca 2021 r.

26 marca 2021 roku w Urzędzie Gminy Miasta Ozorków odbył się pierwszy Ogólnopolski Zjazd Delegatów organizacji działających na rzecz osób chorych na padaczkę . Brały w nim udział osoby oraz organizacje czynnie działające na rzecz osób chorych na padaczkę. Organizatorem spotkania było Polskie Stowarzyszenie Ludzi Cierpiących Na Padaczkę Oddział Łódzki, a jego reprezentantkami Prezes Halina Chojnacka oraz Anna Owczarek. Wydarzenie poprowadziła dziennikarka i prezenterka – Magdalena Michalak.

Ważna informacja dla gmin i powiatów - zmiana Zasad udzielania pomocy finansowej ze środków WFOŚiGW w Łodzi

W dniu 24.02.2021 r. nastąpiła zmian Zasad udzielania pomocy finansowej ze środków WFOŚiGW w Łodzi. W związku ze zmianą wielkości wskaźników Gg i Pp większa ilości gmin i powiatów kwalifikować się do otrzymania niższego oprocentowanie na realizację zadań proekologicznych.

Rusza nabór wniosków na inwestycje zwiększające bezpieczeństwo pieszych

W ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg zarządcy dróg powiatowych i gminnych będą mogli ubiegać się o dofinansowanie realizacji zadań poprawiających bezpieczeństwo ruchu pieszych w obszarze oddziaływania przejść dla pieszych.

Program wsparcia psychologiczno-pedagogicznego dla uczniów i nauczycieli w pandemii

Długotrwała pandemia wymusiła zmianę formy kształcenia dzieci i młodzieży w szkołach i placówkach oświatowych. Widoczne są tego negatywne skutki. Pogarszanie się kondycji psychicznej uczniów i przeciążenie nauczycieli prowadzeniem lekcji zdalnych. Uczniowie są zmęczeni, apatyczni, odizolowani od bezpośrednich kontaktów rówieśniczych. Skutkuje to trudnościami w nauce, a także wzrostem zachowań ryzykownych czy nadużywaniem korzystania z mediów elektronicznych. Trzeba natychmiast temu przeciwdziałać. Razem ze specjalistami praktykami z zakresu psychologii przygotowaliśmy program wsparcia dzieci, młodzieży, nauczycieli i rodziców. Dziś prezentujemy drugi z czterech programów Ministerstwa Edukacji i Nauki dotyczący wsparcia uczniów w czasie i po pandemii.

Premier Mateusz Morawiecki powołał Sławomira Kłosowskiego na stanowisko nowego wojewody opolskiego.

Nowy wojewoda opolski obejmie urząd 15 marca 2021 r. Sławomir Kłosowski był posłem trzech kadencji Sejmu RP, gdzie w komisjach sejmowych zajmował się edukacją, Unią Europejską oraz administracją. Był on także posłem do Parlamentu Europejskiego, wiceministrem edukacji narodowej oraz Opolskim Kuratorem Oświaty.

Na Podkarpaciu powstanie około 600 nowych mieszkań

Prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości Bartłomiej Druziński oraz przedstawiciele Przemyśla, Sanoka, Mielca, Ustrzyk Dolnych i Medyki ogłosili wolę utworzenia społecznej inicjatywy mieszkaniowej (SIM). Dzięki powołanej spółce będzie możliwa budowa kilkuset nowych mieszkań na obszarze tych gmin. W wydarzeniu wzięli udział Wicepremier, Minister Rozwoju, Pracy i Technologii Jarosław Gowin oraz Minister Rozwoju, Pracy i Technologii Anna Kornecka.

Termin rozliczenia podatku CIT przedłużony do 30 czerwca 2021 r.

Do uzgodnień zewnętrznych trafił projekt rozporządzenia wydłużającego termin rozliczenia rocznego CIT przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych. Rozporządzenie wydane zostanie równolegle do procedowanej w Parlamencie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw. Ustawa zawiera regulację na podstawie której przedłuża się czas na rozliczenie CIT do 30 czerwca 2021 r. Rozporządzenie, ze względu na kalendarz prac parlamentarnych, umożliwi podatnikom skorzystanie z tego rozwiązania.

Wschodnia obwodnica Wrześni już otwarta

Pomysł budowy obwodnicy Wrześni jest inicjatywą, której historia sięga już 2000 roku. To właśnie ponad dwie dekady temu, tj. 10 lipca 2000 roku Rada Miejska we Wrześni podjęła uchwałę o przystąpieniu do opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego lokalizację obwodnicy drogi krajowej nr 15. Przebieg obwodnicy został uchwalony przez radę w 2002 roku. Budowa obwodnicy znajdowała się na liście zadań przewidzianych do realizacji w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015. Jednak ten plan się nie powiódł i budowę wschodniej obwodnicy Wrześni ponownie zaplanowano w budżecie gminy w kwietniu 2017 r. Wówczas przystąpiono do opracowania dokumentacji technicznej. Prace budowlane rozpoczęły się w lutym 2019 r. i zostały podzielone na dwa etapy.

13 gmin podpisało porozumienie o współpracy z KZN

6 marca 2021 r. w Bochni zostało podpisane porozumienie między Krajowym Zasobem Nieruchomości a 13 gminami. Celem porozumienia jest współpraca przy tworzeniu Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. W wydarzeniu wzięli udział wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin oraz wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka.

1-20   ...   381-400   401-420   421-440   441-460   461-480   ...   1601-1605  
kontakt
Facebook
Twitter
Youtube
BIP
 
rss

Copyright © 2024 Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego