NIST - powrót do strony głównej
Z lewej strony ozdobny napis Niepodległa po prawej stronie drukowanymi literami napis: Polska Stulecie Odzyskania Niepodległości
Strona główna » Wydarzenia naukowe

Wydarzenia naukowe


Konkurs „Zabytek Zadbany” – edycja 2024

Rusza kolejna edycja konkursu „Zabytek Zadbany”. Do 14 lutego br. przyjmowane są zgłoszenia do konkursu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków, który nagradza właścicieli i zarządców obiektów zabytkowych, za wzorcową realizację opieki nad zabytkami. Zgodnie z nowym regulaminem od tego roku zabytki będą nagradzane również w kategorii – Zabytek dostępny.

Nabór projektów do Sieci Transferu Innowacji. URBACT IV – edycja 2024

Krajowy Punkt URBACT przy Związku Miast Polskich zaprasza miasta oraz inne podmioty działające na rzecz miast do zgłoszenia się do naboru na Sieci Transferu Innowacji. Nabór potrwa do 20 marca br.

Znamy kalendarz wyborczy - Premier Donald Tusk ogłosił termin wyborów samorządowych

Do 4 marca br. będzie można zgłaszać listy kandydatów na radnych w wyborach do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic miasta Warszawy. Termin zgłaszania kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast upłynie 14 marca br.

Bezpłatne webinary o dostępnych obecnie funduszach europejskich dla jednostek samorządu terytorialnego

Przegląd aktualnych funduszy europejskich dla JST oraz dostępne obecnie źródła finansowania z funduszy unijnych gospodarki wodno-ściekowej to tematy najbliższych bezpłatnych webinarów przeznaczonych dla przedstawicieli JST organizowanych przez punkty informacyjne funduszy europejskich.

Premier powołał nowych wojewodów

Premier Donald Tusk na wniosek Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Marcina Kierwińskiego powołał nowych wojewodów. Maciej Awiżeń - wojewoda dolnośląski Marek Cebula - wojewoda lubuski Michał Sztybel – wojewoda kujawsko-pomorski  Dorota Ryl – wojewoda łódzki Marek Wójcik – wojewoda śląski Monika Jurek – wojewoda opolski Radosław Król – wojewoda warmińsko-mazurski  Józef Bryk – wojewoda świętokrzyski Adam Rudawski – wojewoda zachodniopomorski Teresa Kubas-Hul – wojewoda podkarpacki Jacek Brzozowski –  wojewoda podlaski Beata Rutkiewicz – wojewoda pomorski Krzysztof Komorski - wojewoda lubelski Mariusz Frankowski - wojewoda mazowiecki Krzysztof Klęczar - wojewoda małopolski Agata Sobczyk - wojewoda wielkopolski

Nowe miasta w Polsce w 2024 roku

Od 1 stycznia 2024 r., 34 miejscowości uzyskało prawa miejskie, obecna liczba miast w Polsce wynosi 1013.

Konferencja „Łódzkie pełne tradycji”, 15 grudnia 2023 r., Uniejów

Tradycje regionu łódzkiego, niematerialne dziedzictwo kulturowe i nowy program dotacyjny Urzędu Marszałkowskiego były przedmiotem konferencji „Łódzkie pełne tradycji”, która odbyła się 15 grudnia 2023 r. w Uniejowie.

Sejm uchwalił nowelę ustawy o ochronie odbiorców energii. Gminy znów wypłacą dodatek osłonowy

Dodatek osłonowy wprowadziła ustawa dnia 17 grudnia 2021 r. Dodatek był wypłacany w dwóch wysokościach; wyższa kwota przysługiwała gospodarstwom domowym ogrzewającym się węglem. Taki sam mechanizm utrzymano w propozycji przedłużającej dodatek na pierwsze półrocze 2024 r.

Nowelizacja ustawy o doręczeniach elektronicznych

Projekt nowelizacji ustawy o doręczeniach elektronicznych zakłada zmianę brzmienia art. 155 ust. 11 regulacji dotyczącego terminu wdrożenia e-doręczeń ogłaszanego komunikatem ministra cyfryzacji. Dotychczasowe brzmienie tego ustępu „Termin określony w komunikacie nie może być późniejszy niż dzień 1 stycznia 2024 r.” miałoby zostać zastąpione formułą „Termin określony w komunikacie nie może być wcześniejszy niż dzień 30 marca 2024 r. i późniejszy niż dzień 1 stycznia 2025 r.”. Zgodnie z projektem nowelizacja miałaby wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Jest to o tyle istotne, że w przypadku jej uchwalenia jeszcze w trakcie obecnego posiedzenia Sejmu, jest szansa na to, by weszła w życie przed upływem aktualnie obowiązującego terminu wdrożenia e-doręczeń ustalonego 22 listopada br. komunikatem ministra cyfryzacji na 30 grudnia br. Dla przypomnienia – majowy komunikat resortu w tej sprawie mówił o dacie 10 grudnia.

Koncert Patroni Roku 2023, 9 grudnia 2023 r. , Teatr Wielki w Łodzi

9 grudnia 2023 r. w Teatrze Wielkim w Łodzi odbył się koncert Patroni Roku 2023, którego organizatorem był Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber. W wydarzeniu wzięła udział Dyrektor Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego dr Iwona Wieczorek. Hasłem przewodnim wydarzenia był cytat „Szanujmy każdą cząstkę tej ziemi po ojcach…”, którego autorką jest Jadwiga Zamoyska, wybitna Polka i jedna z patronek roku 2023. Koncert był okazją do kulturalnego podsumowania roku oraz szansą zaprezentowania się młodych talentów z regionu. Liczne występy artystyczne poprzedziło wręczenie nagród laureatom programu Fundusz Rozwoju Kultury Marszałka Województwa Łódzkiego. W

Ponad 1 mld zł na akcję profrekwencyjną dla gmin

Do projektu ustawy budżetowej na 2024 r. wprowadzono poprawki dot. zapewnienia środków na akcję profrekwencyjną w związku z wyborami do Sejmu i Senatu - wynika z komunikatu kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Podkreślono, że wydatki budżetu państwa pozostaną na niezmienionym poziomie 849,3 mld zł.

Forum Inteligentnego Rozwoju, 19-20 października 2023 r., Uniejów

Forum Inteligentnego Rozwoju – Kongres projektów przyszłości – od 2016 roku tworzą osoby i organizacje wprowadzające lepsze rozwiązania w swojej dziedzinie. Ich praca wpływa na inteligentny rozwój, który opiera na wiedzy i innowacjach. Uczestnicy każdej edycji naszego kongresu technologicznego wykorzystują kreatywne myślenie i sztukę innowacji do podniesienia jakości życia, czyniąc świat lepszym miejscem.

Utrata ważności profili zaufanych o ważności automatycznie przedłużonej podczas pandemii

31 października 2023 e. wygasną profile zaufane o ważności automatycznie przedłużonej podczas pandemii. Do osób których profil zaufany zostanie unieważniony trafi SMS z informacją jak go przedłużyć - poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji.

Rozstrzygnięto ósmą edycję Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych

Rozstrzygnięto ósmą edycję Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Kwota dofinansowania to blisko 26 mld zł. Wnioski o wsparcie inwestycji mogły składać wszystkie jednostki samorządu terytorialnego i ich związki. Za Kancelarią Premiera zamieszczamy pełną listę beneficjentów wraz z kwotami wsparcia i wskazaniem dofinansowanych inwestycji.

Październik miesiącem profilaktyki raka piersi

Październik to miesiąc profilaktyki raka piersi. W tym szczególnym okresie Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego po raz kolejny włącza się w działania na rzecz profilaktyki i diagnostyki onkologicznej. Podejmie także tematy służące utrwalaniu prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. 9 października 2023 r. na zaproszenie dr Iwony Wieczorek – Dyrektor NIST w seminarium wzięli udział lekarze reprezentujący Wojewódzkie Wielospecjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi: dr n. med. Sebastian Niedźwiecki – chirurg onkolog oraz dr n.med. Beata Romanowska-Pietrasiak – specjalista genetyki klinicznej i medycyny rodzinnej, którzy omówili m.in. zagadnienia z zakresu szeroko rozumianej profilaktyki onkologicznej.

Moratex

Jubileusz 70-lecia Instytutu Technologii Bezpieczeństwa „Moratex”, 29 wrzesnia 2023 r., Łódź

Gala Symbol, 16-17 listopada 2023 r., Katowice

Symbol to ogólnopolski program medialny, w którym wyróżniamy firmy, samorządy, uczelnie, instytuty PAN, spółki komunalne i inne liczące się podmioty, które w swojej branży funkcjonują najlepiej, znacząco przyczyniają się do rozwoju Polski, a ich funkcjonowanie staje się wzorem do naśladowania – Symbolem.

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa „KLIMAT I BIOKLIMAT MIAST”, 27 - 29 września 2023 r., Łódź

Zakład Meteorologii i Klimatologii Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego we współpracy z Oddziałem Łódzkim Polskiego Towarzystwa Geofizycznego serdecznie zaprasza na VI Ogólnopolską Konferencję Naukową „KLIMAT I BIOKLIMAT MIAST”. Termin i miejsce konferencji 27 - 29 września 2023 r., Wydział Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego, ul. Narutowicza 88, Łódź

Szkolenia on-line BGK dla ostatecznych odbiorców wsparcia

Bank Gospodarstwa Krajowego zaprasza na bezpłatne wydarzenia, podczas których eksperci BGK omawiają wybrane programy, prezentują źródła finansowania poszczególnych projektów oraz odpowiadają na pytania uczestników.

AGRO SHOW 2023, 22-24 września 2023 r., Bednary

Międzynarodowa Wystawa Rolnicza AGRO SHOW to największa plenerowa wystawa rolnicza w Europie, miejsce prezentacji najnowszych i najnowocześniejszych maszyn i urządzeń rolniczych. Organizatorem wystawy jest Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych.

1-20   21-40   41-60   61-80   81-100   ...   881-893  
kontakt
Facebook
Twitter
Youtube
BIP
 
rss

Copyright © 2024 Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego