NIST - powrót do strony głównej
Z lewej strony ozdobny napis Niepodległa po prawej stronie drukowanymi literami napis: Polska Stulecie Odzyskania Niepodległości
Strona główna » Wydarzenia NIST

Wydarzenia NIST


Raport z badania przeprowadzonego przez Narodowy Instytut Wolności nt. "Finansowanie organizacji pozarządowych przez jednostki samorządu terytorialnego w 2020 i 2021"

W raporcie NID przedstawiono zmianę skali finansowania organizacji pozarządowych przez jednostki samorządu terytorialnego w latach 2020 i 2021 w ramach współpracy administracji publicznej z ngo. W załączeniu list Dyrektor NIW oraz raport.

BGK wyjaśnia - wkład własny w Polskim Ładzie wymagany najpóźniej w momencie ogłoszenia przetargu przez JST

Samorząd musi dysponować wkładem własnym najpóźniej w momencie rozpoczęcia przetargu na realizację inwestycji dofinansowanej z Programu Inwestycji Strategicznych – przypomina BGK. Za bankiem publikujemy wyjaśnienia dotyczące wkładu własnego wymaganego od JST w tym programie.

Narodowy Instytut Dziedzictwa opublikował bezpłatny poradnik dla gmin zatytułowany „Zintegrowane zarządzanie dziedzictwem kulturowym w rozwoju lokalnym”.

Poradnik stanowi narzędzie dla gmin (oraz innych liderów lokalnych) ułatwiające ocenę, czy i w jakim zakresie dziedzictwo jest ujmowane w zintegrowanych dokumentach rozwojowych gminy.

Program „Rozwój lokalny” – kolejne umowy podpisane

Rydułtowy, Zabrze, Żywiec to kolejne miasta, które otrzymają po 3,5 mln euro z programu „Rozwój lokalny”. Minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda podpisał umowy o dofinansowanie, które pomogą tym miejscowościom wkroczyć na szybszą ścieżkę rozwoju.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Paweł Szefernaker; fot. PAP/Paweł Supernak

Ruszył nabór wniosków do drugiej edycji Programu Inwestycji Strategicznych. Potrwa do 15 lutego 2022 r.

Nabór wniosków do drugiej edycji Programu Inwestycji Strategicznych będzie trwał do 15 lutego 2022 r. - zapowiedział Wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Każdy samorząd będzie mógł złożyć trzy wnioski o dofinansowanie wynoszące do 5, do 30 oraz do 65 mln zł.

Spotkanie Wigilijne w Polskim Stowarzyszeniu Ludzi Cierpiących na Padaczkę, 21 grudnia 2021 r., Ozorków

Dyrektor Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego dr Iwona Wieczorek 21 grudnia 2021 r. uczestniczyła w spotkaniu wigilijnym, którego organizatorem było Polskie Stowarzyszenie Ludzi Cierpiących na Padaczkę.

Uroczystość wpisania "Tradycji kwiatowych dywanów na procesje Bożego Ciała" na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości" , 17 grudnia 2021 r., Spycimierz

17 grudnia 2021 r. Dyrektor Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego dr Iwona Wieczorek wzięła udział w uroczystości wpisania "Tradycji kwiatowych dywanów na procesje Bożego Ciała" na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości". Wydarzenie odbyło się w kościele parafialnym w Spycimierzu.

Logotyp Biura Programu „Niepodległa”
Logotyp Biura Programu „Niepodległa”

Ruszył nabór wniosków na 2022 rok w ramach Rządowego Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Z dotacji mogą skorzystać m.in. samorządowe instytucje kultury

Biuro Programu „Niepodległa” otwiera nabór wniosków na dofinansowanie wydarzeń w 2022 roku, które nawiązują do setnej rocznicy odzyskania niepodległości i odbudowy polskiej państwowości, w których istotną rolę odgrywa pamięć regionalna związana z różnymi drogami poszczególnych dzielnic kraju prowadzącymi do niepodległości.

Źródło: https://www.gov.pl/web/mswia/posiedzenie-komisji-wspolnej-rzadu-i-samorzadu-terytorialnego18
Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego

Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego

Wiceminister Paweł Szefernaker wspólnie z Krzysztofem Iwaniukiem, wójtem gminy Terespol, przewodniczącym Związku Gmin Wiejskich RP, współprzewodniczyli dzisiejszemu (15 grudnia br.) posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Komisja obradowała w trybie hybrydowym.

Konferencja pn. „Deinstytucjonalizacja placówek opieki całkowitej nad dziećmi i młodzieżą w województwie łódzkim” 13-14.12.2021 r., Łódź

13 grudnia 2021r. dr Iwona Wieczorek, Dyrektor Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego wzięła udział w konferencji pn. „Deinstytucjonalizacja placówek opieki całkowitej nad dziećmi i młodzieżą w województwie łódzkim”. Organizatorem wydarzenia było Regionalne Centrum Polityki Społecznej w Łodzi.

III Przegląd Tradycji Bożonarodzeniowych w Ozorkowie

III Przegląd Tradycji Bożonarodzeniowych, 9 grudnia 2021, Ozorków

Dnia 9 grudnia 2021 roku w Parafii Świętego Józefa Oblubieńca NMP w Ozorkowie odbył się III Przegląd Tradycji Bożonarodzeniowych, który jest kontynuacją Konkursu Szopek Bożonarodzeniowych Ziemi Łódzkiej.

VI Europejski Kongres Samorządów w Mikołajkach, 6-7 grudnia 2021 r.

W dniach 6.-7.12.2021r. Dyrektor Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego dr Iwona Wieczorek uczestniczyła w VI Europejskim Kongresie Samorządów w Mikołajkach.

VI Europejski Kongres Samorządów - Europa po pandemii: Jak odbudować lokalną gospodarkę? 6-7 grudnia 2021, Mikołajki

Europejski Kongres Samorządów to platforma wymiany poglądów oraz miejsce spotkań liderów samorządowych, elit regionalnych z przedstawicielami administracji państwowej, organizacji pozarządowych i biznesu. Wielostronna i bezpośrednia współpraca regionów i miast europejskich w sferach społecznych i ekonomicznych rozwinęła się w ostatnich latach do poziomu, który wywiera istotny wpływ na politykę i gospodarkę nie tylko poszczególnych państw, ale także całego kontynentu.

Logotyp Narodowego Instytutu Dziedzictwa

Szkolenie Narodowego Instytutu Dziedzictwa nt. „Zarządzanie dziedzictwem lokalnym i ujmowanie dziedzictwa w rewitalizacji” dla gmin województwa mazowieckiego

W imieniu Dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa pana Bartosza Skaldawskiego i Marszałka Województwa Mazowieckiego pana Adama Struzika zapraszamy na szkolenie „Zarządzanie dziedzictwem lokalnym i ujmowanie dziedzictwa w rewitalizacji”, zorganizowane dla gmin województwa mazowieckiego. Szkolenie przydatne będzie dla urzędników gminnych odpowiedzialnych za zabytki, rozwój gospodarczy, promocję, kulturę i planowanie przestrzenne. Zapraszamy także przedstawicieli lokalnych i regionalnych instytucji kultury, organizacji pozarządowych, muzeów, przedsiębiorców, aktywistów. Zarządzanie dziedzictwem wymaga bowiem współpracy wielu lokalnych podmiotów - dziedzictwo jest obecne w wielu dziedzinach życia gminy. Szkolenie jest interdyscyplinarne, prowadzone przez ekspertów z różnych dziedzin. Pokazujemy, jak dziedzictwo efektywnie wykorzystać w rozwoju lokalnym.

III Forum Prostego Języka

Sygnatariusze "Deklaracji na rzecz upraszczania języka" spotkali się po raz trzeci by podzielić się swoimi doświadczeniami i dobrymi praktykami. Wydarzenie odbyło się 30 listopada 2021 r. w formule hybrydowej. Forum rozpoczęło się od wystąpienia Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) Grzegorza Pudy. Następnie dyrektor generalny MFiPR Robert Bartold oraz przedstawiciele pięciu instytucji (Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, miasta Dąbrowa Górnicza i starostwa powiatowego w Olkuszu) podpisali deklarację. Gościem specjalnym wydarzenia był prof. Jerzy Bralczyk- wybitny polski językoznawca, członek Rady Języka Polskiego i Polskiego Towarzystwa Językoznawczego. Jednym z punktów programu był panel dyskusyjny pt. „Czy samorządy chcą pisać prostym językiem?” w którym wzięły udział prof. Karolina Ruta-Korytowska z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i Pani Sylwia Ługowska-Bulak Zastępca Dyrektora Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego.

Wyniki pierwszego naboru w programie "Cyfrowa Gmina"

720 spośród 734 uprawnionych gmin złożyło wnioski o dofinansowanie w pierwszym naborze z programu „Cyfrowa Gmina” – poinformował w czwartek sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM Janusz Cieszyński.

Zapraszamy samorządy z województwa łódzkiego do udziału w konkursie „Nasz Zabytek” Fundacji Most the Most

„Nasz zabytek” to konkurs organizowany przez Fundację Most the Most dla każdego, kto chce pozytywnie wpływać na swoje otoczenie. Uczestnicy konkursu mogą zgłaszać zabytki ze swojej okolicy, którym warto przywrócić świetność. Następnie będą mogli zaproponować pomysł jak zwycięski zabytek może być wykorzystany przez lokalną społeczność. Zwycięski projekt uzyska od Fundacji Most the Most dofinansowanie (do 1 000 000 PLN). Właściciel zabytku przeznaczy je na rewaloryzację zabytku i dostosowanie go do wybranej w konkursie funkcji społecznej.

Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, 24 listopada 2021 r.

Wiceminister Paweł Szefernaker wspólnie z Krzysztofem Iwaniukiem, wójtem gminy Terespol, przewodniczącym Związku Gmin Wiejskich RP, współprzewodniczyli posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego., która 24 listopada 2021 r. obradowała w trybie hybrydowym.

Konferencja nt. „Akademia Administracji Publicznej Partnerstwa Wschodniego – 10 lat programu” , 24 listopada 2021 r.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Krajowa Szkoła Administracji Publicznej im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego zapraszają na konferencję nt. „Akademia Administracji Publicznej Partnerstwa Wschodniego – 10 lat programu” , 24 listopada 2021 r.

Wojewódzkie Obchody Dnia Pracownika Socjalnego w Roku 2021

23 listopada 2021 r. w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi odbyły się Wojewódzkie Obchody Dnia Pracownika Socjalnego. Podczas tego wydarzenia ogłoszono wyniki trzech konkursów organizowanych przez Regionalne Centrum Polityki Społecznej.

1-20   ...   241-260   261-280   281-300   301-320   321-340   ...   761-769  
kontakt
Facebook
Twitter
Youtube
BIP
 
rss

Copyright © 2024 Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego