NIST - powrót do strony głównej
Z lewej strony ozdobny napis Niepodległa po prawej stronie drukowanymi literami napis: Polska Stulecie Odzyskania Niepodległości
Strona główna » Wydarzenia naukowe » Powołano podkomisję, która zajmie się przepisami gwarantującymi ciągłość władzy w samorządach

Powołano podkomisję, która zajmie się przepisami gwarantującymi ciągłość władzy w samorządach

A+ A-

Zgodnie z projektem, do czasu powołania komisarza, „funkcję wójta pełni zastępca wójta, w gminach, w których powołano więcej niż jednego zastępcę - pierwszy zastępca, a w gminach, w których nie powołano zastępcy - sekretarz gminy. 

Jak wskazano w uzasadnieniu, dotychczasowe przepisy wybranemu wójtowi w wyborach parlamentarnych odbierała kompetencje w momencie uzyskania informacji o wyborze. Prowadziło to do sytuacji, że w obawie przed kwestionowaniem skuteczności decyzji podjętych przez wójta, zaprzestawał on faktycznej działalności na rzecz gminy niezwłocznie po wyborze na posła lub senatora.

W styczniu 2024 r. odbyło się pierwsze czytanie projektu w Sejmie, gdzie zdecydowano o skierowaniu go do dalszych prac w Komisji Samorządu Terytorialnego.

Więcej informacji na stronie

https://samorzad.pap.pl/kategoria/aktualnosci/powolano-podkomisje-ktora-zajmie-sie-przepisami-gwarantujacymi-ciaglosc

 

 


PDF
kontakt
Facebook
Twitter
Youtube
BIP
 
rss

Copyright © 2024 Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego