NIST - powrót do strony głównej
Z lewej strony ozdobny napis Niepodległa po prawej stronie drukowanymi literami napis: Polska Stulecie Odzyskania Niepodległości
Strona główna » Wydarzenia naukowe » Tarcza antykryzysowa - urzędy pracy otrzymają dodatkowe zadania i pieniądze

Tarcza antykryzysowa - urzędy pracy otrzymają dodatkowe zadania i pieniądze

A+ A-

Wsparcie na każdym możliwym polu

 

Wspieramy urzędy w tych zadaniach na każdym możliwym polu. Zależy nam na tym, żeby wnioski przedsiębiorców bez zbędnej zwłoki były przez urzędników rozpatrywane, a wsparcie jak najszybciej trafiało do firm i pracowników. To kluczowe na tym etapie walki z negatywnymi dla gospodarki skutkami pandemii – mówi Marlena Maląg, minister pracy, rodziny i polityki społecznej.

Wsparcie na „każdym możliwym polu” oznacza, że resort pracy m.in. na bieżąco współpracuje z Konwentem Dyrektorów Wojewódzkich Urzędów  Pracy oraz Radą Forum Dyrektorów Powiatowych Urzędów Pracy, a wszelkie pojawiające się trudności we wdrażaniu nowych instrumentów są na bieżąco omawiane i rozwiązywane. Resort wspiera urzędy pracy odpowiadając na szereg pytań związanych z praktycznym wdrażaniem instrumentów tarczy antykryzysowej. Ministerstwo merytorycznie wspiera też pracowników Centrum Informacyjno-Konsultacyjnego Służb Zatrudnienia „Zielona linia” obsługujących zapytania związane z korzystaniem z nowych instrumentów tarczy antykryzysowej. Resort zorganizował też wirtualne spotkanie z Radą Rynku Pracy, na którym omówione zostały nowe instrumenty antykryzysowe i ich wpływ na rynek pracy.

 

Finansowy wymiar wsparcia

Wsparcie ma też wymiar finansowy. W ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych czytamy, że koszty obsługi zadań realizowanych przez powiatowe urzędy pracy w ramach tarczy (czyli odpowiednio dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń, dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń osób zatrudnionych przez organizacje pozarządowe oraz podmioty, o których mowa ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz pożyczki dla mikroprzedsiębiorców) finansowane są z środków Funduszu Pracy.

Koszty obsługi wynoszą 0,5 proc. kwoty przeznaczonej na realizację wymienionej wyżej pomocy udzielanej przez powiatowy urząd pracy, a przekazane środki stanowią dochód powiatu.

 

Więcej informacji na stronie:

https://www.gov.pl/web/rodzina

 

 


PDF
kontakt
Facebook
Twitter
Youtube
BIP
 
rss

Copyright © 2024 Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego