NIST - powrót do strony głównej
Strona główna » Aktualności

Aktualności


Obraz Rudy and Peter Skitterians z Pixabay
Obraz Rudy and Peter Skitterians z Pixabay

Prof. Paweł Swianiewicz gościem audycji Radia Szczecin

Prof. Paweł Swianiewicz, Dyrektor Narodowego Instytut Samorządu Terytorialnego był gościem audycji Radia Szczecin „Radio Szczecin Na Wieczór ”.

Spotkanie Kobiecego Forum Samorządowego w Jaworzu

W dniach 23-24 czerwca w Jaworze odbyło się kolejne Kobiece Forum Samorządowe, w spotkaniu wzięła udział Zastępczyni Dyrektora NIST, dr Julita Łukomska.

Źródło: galeria Kancelarii Senatu RP na serwisie Flickr.
Źródło: galeria Kancelarii Senatu RP na serwisie Flickr.

Dr Julita Łukomska na konferencji „SOŁECTWO, SAMORZĄD, WSPÓLNOTA – DOŚWIADCZENIE ROZWOJU”

Zastępczyni Dyrektora NIST, dr Julita Łukomska, wystąpiła na odbywającej się 13 czerwca w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej konferencji „SOŁECTWO, SAMORZĄD, WSPÓLNOTA – DOŚWIADCZENIE ROZWOJU”,

Europejski Szczyt Demokracji Lokalnej – vivat demokracja lokalna!

Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego (NIST), wspólnie ze Związkiem Miast Polskich, był współorganizatorem Europejskiego Szczytu Demokracji Lokalnej, który odbył się w dniach 5–6 czerwca 2025 r. w Gnieźnie.

Źródło: prywatna galeria Stowarzyszenia Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego
Źródło: prywatna galeria Stowarzyszenia Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego

Konferencja „Zrównoważony rozwój terytorialny — wyzwania, potencjały, współpraca”

2 czerwca w Szczecinie odbywała się konferencja „Zrównoważony rozwój terytorialny — wyzwania, potencjały, współpraca” organizowana przez Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego, w której udział brał prof. Paweł Swianiewicz.

Polska reforma samorządowa modelowym przykładem - dr Julita Łukomska w Portalu Samorządowym

W tekście z okazji 35-lecia reformy samorządowej Julita Łukomska mówi, że mimo wyzwań z którymi mierzą się jednostki samorządu terytorialnego, według badań społecznych, samorządy dalej cieszą się wyższym zaufaniem społecznym, niż administracja centralna.

Rocznica, którą możemy się szczycić: 35 lat od reform samorządowych

Trzy i pół dekady temu rozpoczęła się jedna z największych przemian ustrojowych w powojennej Polsce – reforma samorządowa. Dziś możemy się nią szczycić: to dzięki Wam nasze miasta i gminy rozkwitły, a mieszkańcy czują się współgospodarzami swego otoczenia.

Prof. Swianiewicz na spotkaniu w sprawie strategii rozwoju kraju

Przedstawiciel Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego wziął udział w spotkaniu w Ministerstwie Funduszy i Rozwoju Regionalnego w sprawie średniookresowej strategii rozwoju kraju do 2035 roku oraz projektu ustawy o zrównoważonym rozwoju miast. Oba dokumenty powstają w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Nie tylko finanse. Samorządy potrzebują debaty i badań – mówi dyrektor NIST

Prof. Paweł Swianiewicz, dyrektor Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego udzielił wywiadu dla Pisma Samorządu Terytorialnego Wspólnota. Mówi o potrzebie rzetelnych badań, lepszej edukacji radnych i odważnych decyzji dotyczących zarządzania metropoliami.

NIST zaprasza do Gniezna na Europejski Szczyt Demokracji Lokalnej

Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego zaprasza do udziału w Europejskim Szczycie Demokracji Lokalnej, który odbędzie się w dniach 5-6 czerwca br. w Gnieźnie. Współorganizatorami szczytu są Związek Miast Polskich oraz Urząd Miejski w Gnieźnie.

Prof. Swianiewicz: samorządy wiejskie przejęły wiele europejskich, dobrych wzorców

Unijne fundusze, zwłaszcza z punktu widzenia samorządów, to nie wszystko. Europejska konwergencja polega na przejmowaniu wzorów, procedur, sposób zarządzania i myślenia. Samorządy wiejskie przejmowały te dobre przykłady zarządzania rozwojem lokalnym, mimo, że na początku spotykały się ze sceptycyzmem. Potem było widać, że te sposoby się sprawdzają – również w oderwaniu od funduszy europejskich – mówił podczas panelu „20 lat polskiej wsi w Unii Europejskiej - dokąd zmierza polska wieś?” prof. dr hab. Paweł Swaniewicz, dyrektor Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego. Dyskusja rozpoczęła trzeci dzień Europejskiego Kongresu Odnowy i Rozwoju Wsi.

Ukazała się książka na temat wskaźników autonomii lokalnej – prof. Swianiewicz współautorem

Jest nam niezwykle miło poinformować, że ukazała się książka „Dynamics and Issues of Local Autonomy. A Comparative Study”, której jednym z autorów jest dyrektor Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego Paweł Swianiewicz.

Dyrekcja NIST na komisji sejmowej w sprawie raportu NIK

24 kwietnia dyr. NIST Paweł Swianiewicz i zastępczyni dyrektora Julita Łukomska wzięli udział w posiedzeniu Komisji Sejmu ds. Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, które poświęcone było raportowi z kontroli NIK prowadzonej jesienią 2024 r. w Narodowym Instytucie Samorządu Terytorialnego. Większa część raportu odnosi się do funkcjonowania NIST przed rokiem 2024 r.

Wesołych świąt Wielkiej Nocy!

Z okazji zbliżających się świąt Wielkiej Nocy życzymy wszystkim spokoju ducha, czasu do kontemplacji i odpoczynku, a nade wszystko miłości. Radosnych, rodzinnych świąt!

NIST reprezentowany na konferencji Local Trends

Czteroosobowa reprezentacja Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego pojawiła się na świetnie zorganizowanej konferencji Local Trends. V edycja Samorządowego Kongresu Finansowego Local Trends miała miejsce w Sopocie, a jej kluczowy temat to: „Finanse samorządowe – dokąd zmierzamy?”

Wątek ogólnopolski dominował w relacjach z debaty metropolitalnej

„Samorządowcy domagają się ustaw metropolitalnych. To jest ważniejsze od podatków” – czytamy w samorządowy PAP. Portal Samorządowy zatytułował swoją relację „Metropolie będą motorem rozwojowym Polski. A państwo pozostaje bierne”.

NIST na konferencji „Miasta Wyzwań” w Wałbrzychu

Dr Anna Dąbrowska wzięła udział w konferencji „Miasta Wyzwań”, która odbyła się 29 marca w Wałbrzychu. Kierowniczka zespołu badań i analiz samorządowych przedstawiła w jaki sposób zaplanowane badania Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego odpowiadają na współczesne wyzwania, kładąc nacisk na wyzwania demograficzne (depopulacja, starzenie się społeczeństwa) oraz finansowe.

Spory o miedzę, czyli o zmianach granic pomiędzy gminami – publikujemy badanie

System potrzebuje reformy. Procedura i bazująca na niej praktyka zmian granic administracyjnych jest w wielu sferach zbyt ogólna i nieprecyzyjna, co czyni ją podatną na konflikty – czytamy w podsumowaniu opublikowanego badania. Zachęcamy do pobrania i przeczytania całości.

Przed debatą metropolie i aglomeracje – publikujemy analizy ekspertów

Jedna czy wiele ustaw, co z finansami, dobrowolnie czy z mocy ustawy, jaki zakres kompetencji, jakie władze i jakie zadania – między innymi na te pytania dotyczące zarządzania w obszarach funkcjonalnych metropolii i aglomeracji miejskich odpowiedzieli zaproszeni do debaty eksperci. Publikujemy ich analizy przed debatą, która odbędzie się 27 marca we Wrocławiu.

Kryzys demograficzny wpływa na finansowanie oświaty - Dr Julita Łukomska na konferencji Edukacja Przyszłości

W Polsce jest coraz więcej gmin, w których liczba dzieci w wieku szkolnym wynosi mniej niż 96 – mówiła Julita Łukomska, wicedyrektor Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego podczas debaty „Nowe zasady Finansowania oświaty a budżety JST – szanse i wyzwania”, w trakcie konferencji Edukacja Przyszłości w Lublinie, która odbyła się w dniach 19-20 marca.

1-20   21-40   41-60   61-70  
kontakt

Ul. Zielona 18
90-601 Łódź
Tel. +48 42 633 10 70
Tel. +48 503 615 663

NIST sekretariat
E-mail: sekretariat@nist.gov.pl

ePUAP adres: /NIST/SkrytkaESP
e-Doręczenia: AE:PL-91025-87686-UBSDF-31

Nip: 727-279-74-30
Regon: 362481973
Mapa

rss

Copyright © 2025 Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego